Noc Muzeów 2011

W „Noc Muzeów 2011” Muzeum Więzienia Pawiak odwiedziło 2240 osób. Oprócz zwiedzania stałej ekspozycji wewnątrz Muzeum, przygotowaliśmy program literacko-muzyczny pt. „PAWIAK – FUNDAMENT PAMIĘCI” w reż. Marii Reif, oparty na wybranych tekstach literackich, które powstały w murach Pawiaka w czasie okupacji oraz wybranych utworach muzyki klasycznej. Program artystyczny dzielił się na „Odsłony” i „Impresje”.

W programie wzięli udział artyści: M. Reif – aktorka, Jacek Pacocha – aktor, Dorota Szczepańska – sopran oraz Andrzej Gębski – skrzypce. Otoczenie Pomnika Pawiackiego Drzewa wraz z całym terenem dziedzińca zewnętrznego od strony ul. Dzielnej było zaaranżowane iluminacyjnie przez specjalnie do tego celu przygotowane oświetlenie. W przestrzeni płyt pamiątkowych oraz pomnika drzewa zapaliliśmy znicze pamięci. Dodatkową atrakcją był udział rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Aufklärungsabteilung 7 der 4. Panzer Division”, „Gregor Puławy” oraz Stowarzyszenia Historycznego „Kotwica”, którzy przebrani za żołnierzy Wehrmachtu oraz granatowego policjanta z okresu okupacji niemieckiej 1939-1944 „patrolowali” okolice Muzeum i zachęcali do zwiedzenia ekspozycji. Dodatkowo rekonstruktorzy rozdawali zwiedzającym broszurkę stylizowaną na „Biuletyn Informacyjny”, który wychodził w czasie okupacji, z informacją o historii Pawiaka i programie „Nocy Muzeów”.