Noc Muzeów 2010

Od 2009 roku Muzeum uczestniczy w „Nocy Muzeów”, starając się stworzyć atrakcyjną ofertę dla zwiedzających. W 2010 roku oprócz zwiedzania wystawy, można było wysłuchać spektaklu pt. „Korzenie pamięci – liście nadziei”, który odbył się dwukrotnie na zewnętrznym dziedzińcu Muzeum, od strony ul. Dzielnej. Na przedstawieniu recytowano wiersze i fragmenty wspomnień byłych więźniów z towarzyszeniem muzyki F. Chopina, J. Brahmsa i J. S. Bacha, która była wykonywana przez pianistę na żywo, na instrumencie ustawionym bezpośrednio na więziennym bruku. Oprócz spektaklu zaprosiliśmy naszych gości do wysłuchania mini koncertu fortepianowego w wykonaniu młodego, bardzo utalentowanego pianisty Macieja Woty. Dodatkową atrakcją był udział dwóch rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Aufklärungsabteilung 7 der 4. Panzer Division”, którzy przebrani za żołnierzy Wermachtu z okresu okupacji niemieckiej „patrolowali” okolice Muzeum i w swoim historycznym umundurowaniu zbudzali żywe zainteresowanie ze strony spacerujących warszawiaków i zachęcali do odwiedzenia naszego Muzeum.